Umowa ramowa a limit płatności gotówką 15 tys. zł – co to oznacza dla Ciebie?

Malwina Dudek

Malwina Dudek

Specjalistka ds. Księgowości

Ważne zmiany! Od teraz płatności gotówkowe w ramach umów ramowych powyżej 15 tys. zł nie będą podlegać zaliczeniu w koszty firmy a w rezultacie zmniejszać podatku. Wyjaśniamy, o co chodzi i jak nowe zasady wpływają na Twój biznes.
Kiedy umowa ramowa jest „jednorazową transakcją”?
Według Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) umowa ramowa, nawet jeśli obejmuje wiele mniejszych zamówień i faktur, jest traktowana jako jedna transakcja. Oznacza to, że limit 15 tys. zł dotyczy całej umowy, a nie tylko poszczególnych faktur.

Przykład:

Masz umowę ramową z hurtownią na dostawę leków. Podpisujecie umowę na rok, w której określacie ogólne warunki współpracy, np. rabaty, terminy płatności. W ciągu roku składacie wiele zamówień, każde z nich jest potwierdzane fakturą.
Jeśli łączna wartość faktur z tej umowy przekroczy 15 tys. zł, to wszystkie płatności powyżej tej kwoty muszą być dokonane przelewem bankowym. W przeciwnym razie ten wydatek nie zmniejszy Twojego podatku.

Co to oznacza dla Ciebie?

  •  Musisz uważnie monitorować łączną wartość faktur z umów ramowych.
  •  Jeśli wiesz, że łączna wartość faktur zbliża się do 15 tys. zł, rozważ płatność przelewem, nawet jeśli pojedyncza faktura nie przekracza tej kwoty.
  •  Pamiętaj, że limit 15 tys. zł dotyczy całej umowy, a nie tylko pojedynczych faktur.

Wyjątki:

Istnieją pewne wyjątki od tej zasady. Na przykład, limit 15 tys. zł nie dotyczy transakcji z zagranicznymi kontrahentami, jeśli płatność jest dokonywana w walucie obcej.
Więcej informacji:
  •  Wyroki NSA z 18 i 16 kwietnia 2024 r.
  •  Art. 15d ustawy o CIT
  •  Art. 19 ustawy – Prawo przedsiębiorców.
Masz pytania lub wątpliwości? Obserwatorzy naszej strony mogą liczyć na darmową konsultację.